Yüzyılların 100 Kitabı

Yüzyılların 100 Kitabı
Martin Seymour-Smith
Türkçe [DİL]
Özden Arıkan [ÇEVİRİ]
Boyner Yayınları, Mart 2003
Felsefe [TÜR]
Sizce şimdiye kadar yazılmış en etkili yüz kitap hangileri olabilir? Peki, bunların kaçını okudunuz veya okumak istediniz? Adları aklınızda kalmış “büyük”, “önemli”, “etkili” yazarları ve eserleri ne kadar tanıyorsunuz? Yazılı tarihin başlangıcından günümüze kadar insan düşüncesinin ürünlerini anlamaya dönük bir yolculuğa çıkmak nasıl olur acaba?

Bu kitap daha önce hiçbir yazarın cüret edemediği böyle bir rehberliğe soyunarak, uygarlığın gelişim çizgisini köklü biçimde değiştirmiş eserleri sunuyor. Bunu yaparken de çatışmalı ve karmaşık düşünceleri ustaca damıtmayı, kısa ve özlü bir anlatımla anlaşılır kılmayı başarıyor.

Yüzyılların 100 Kitabı, milyonlarca insanın bağlandığı dinleri temsil eden, sanatsal dışavurumun doruklarına ulaşan, olağanüstü sonuçlarıyla bilimsel buluşların önünü açan, insanın kendini tanıma çabasına yeni boyutlar getiren ve yerkürenin siyasal manzarasına şekil veren yüz eserin ele alındığı zengin ve dopdolu bir başvuru kaynağı… Ayrıca en etkili kitaplar hakkında merak ettiğiniz şeyleri bulmanızı, yazarın alabildiğine dobra ve keskin yorumlarıyla hararetli bir tartışmaya katılmanızı ve yüzyılların içinden süzülerek gelmiş bir bilgi birikimine yeni ve değişik açılardan bakarken eğlenmenizi sağlayacak kışkırtıcı ve düşündürücü bir “serbest fikir” kürsüsü…

Leave a reply