Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Giriş
Kayıt

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
Kitaplar

Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 yılında Adana'da dünyaya gelmiştir. üniversite okumak için İstanbul'a giden Yılmaz Güney, orada Atıf Yılmaz ile tanışmış bu süreçte bir yandan da hikayeler yazıyormuş. Atıf Yılmaz'ın desteği ile de sinemada çalışmaya başlamıştır.

1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerinin hem senaryosunu hem de filmlerde rol alıp oynayan Yılmaz Güney, Karacaoğlan'ın Karasevdası'nda da yönetmen yardımcılığı yapmıştır.

Bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı için yargılanan Yılmaz Güney, 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkum olmuştur. İçeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır.

Yılmaz Güney, cezaevinde iken Güney adlı bir sanat-kültür dergisi çıkartmış Yol'un kurgusunu tekrar yaparak Cannes Fil Festivalinde ödül almıştır. Yurt dışına kaçtıktan sonra Duvar filmini Fransa'da çeken Yılmaz Güney 1984 yılında Mide kanserinden ölmüştür.

Yayınevi: GÜNEY FİLMCİLİK YAYINLARI,

Basım Yılı: 1977

Dili: Türkçe

Cildi: Karton KapaklıI

Özellik: İmzalı ve ithaf yazılı


Bizimle İletişime Geçin

Sitemizde yer alan eserler ve koleksiyonlar tanıtım amaçlı olarak sergilenmektedir. Bilgi almak için aşağıdaki butonu tıklayarak, e posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde yer almasını istediğiniz nadir bulunan eserleri ve kolleksiyonları paylaşabilirsiniz.

Yeni Haberler