06700 Çankaya - Ankara 0532-342 23 89 info@kitapvitrini.com
Editor's Choice

TARİHİN EN KORKUNÇ SAVAŞLARINDAN BİRİNİN, BELİRLEYİCİ ÇARPIŞMALARIN VE
ÖNEMLİ ANTLAŞMALARIN ANALİZİYLE BİRLİKTE ÇARPICI VE DETAYLI ANLATIMI

• Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.
• Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen bütün önemli muharebelerle ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.

Editor's Choice

Şeytani yaratıcılığının müthiş parıltısını 16 yaşında bir delikanlıyken dünyaya saçmaya başlayan Fransız şair Arthur Rimbaud (1854-1891), hayli sarsıcı olaylar yaşadıktan sonra tutkulu bir ilişki sürdürdüğü Paul Verlaine’e ve şiir yazmaya ilgisini yitirerek ortadan kaybolur. Çeşitli efsanelere kaynaklık eden hayatının bundan sonraki döneminde on üç ülkeye yolculuklar yapar; fabrika işçiliği, öğretmenlik, dilencilik, liman işçiliği, paralı askerlik, denizcilik gibi çok çeşitli mesleklere girip çıkar. Yaralı bir genç olarak o zamanın uygar dünyasının dışında kendini arar. Bulur da… Habeşistan’a yerleşir, iş kurar, ev kurar, silah ticareti dahil bir sürü iş yapar. Delikanlılık çağında Fransa’nın müesses nizamını reddeden Rimbaud, orta yaşlarında Harer’in o kadar müesses olmayan nizamında saygın bir yer edinir kendine…

Editor's Choice

• Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.

• Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen Marne Muharebesi, Çanakkale Seferi, Jutland Muharebesi gibi önemli çarpışmalarla ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.

• General Douglas Haig ve General Aleksey Brusilov’dan Paul Hindenburg ve Erich Ludendorff’a kadar savaşın gidişatını belirleyen komutanlarla David Lloyd George, II. Wilhelm, Woodrow Wilson ve Georges Clemenceau gibi siyasi liderler.

Editor's Choice

Elif Şafak, bir kez daha hayatın içinden süzülüp gelen denemeleriyle karşımızda. Şafak'ın, Kasım 2010'dan bu yana Habertürk gazetesinde yayımlanan yazılarından oluşan seçkisi Şemspare adıyla yayımlanıyor. Altmışın üzerinde denemenin yer aldığı kitap, yazarın bir önceki deneme seçkisi Firarperest'in devamı niteliğinde. Şafak'ın kadın, yolculuk, edebiyat ve güncel konular üzerine yazılarının yer aldığı Şemspare'nin metinlerine eşlik eden illüstrasyonlar da yine M. K. Perker imzasını taşıyor. 

Editor's Choice

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, yazar Elif Şafak'a, fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışması, kültürlerarası diyaloğa ve insan haklarına yaptığı katkılardan dolayı 'Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı' sundu.

Bili, Fransız Sarayı'nda düzenlenen törende, 'Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı'nın çok özel bir nişan olduğunu, sanat ve edebiyat alanındaki yaratılarıyla öne çıkanları veya Fransa'da ve dünyada sanat ve edebiyatın başarısına katkıda bulunanları ödüllendirdiğini söyledi.

Editor's Choice

Ünlü yazar Cezmi Ersöz'ün “Şizofren Aşka Mektup” isimli aşk ve ihanet konulu romanı şimdi de İngilizce edebiyat okurunun beğenisine sunuluyor.

Cezmi Ersöz'ün Çitlembik Yayınları'ndan çıkan romanı “Şizofren Aşka Mektup” Leyla Tonguç Basmacı'nın çevirisiyle "Confessions of a Love Come Undone" adıyla İngilizce yayımlandı.

"Parçalara bölünmüş iki sevgili. Hem aşkları yüzünden, hem de kendi içsel problemleri yüzünden bölünmüşler... Birbirlerinden ayrılamıyorlar, ama aynı zamanda onları esir alan ve derin depresyona ve hayallere sürükleyen anılarıyla da yüzleşemiyorlar. Birleşiyorlar ve sonra tekrar ayrılıyorlar. Aşkla dönüp duran, sonra da ihanetle dağılan daireler çizerek dans ediyorlar...

İlişkileri bir İstanbul kış gecesini andırıyor: karanlık, ıslak ve tehlikeli. Ve aynı İstanbul gibi, bu âşıklar da, batılı bir surat ifadesi takınmakla birlikte, doğuya özgü dolambaçlı yollarda kayboluyorlar."

Editor's Choice

“Tespih Taneleri”nde Mıgırdiç Margosyan, kendisinin de aralarında olduğu Diyarbakır ve köylerinden bir grup Ermeni çocuğun İstanbul’daki Karagözyan Ermeni Yetimhanesi’nde başlayan yeni hayatlarını anlatıyor. Yetimhanede karşısına çıkan her yeni kişi, olay, isim onda Diyarbakır’ı, Gavur Mahallesi’ni çağrıştırdığı için biz okurlar da Diyarbakır ile İstanbul arasında tam anlamıyla mekik dokuyoruz. Bu iç içe geçmiş öyküler çarpıcı, ilginç, yer yer eğlenceli ama sonuç olarak son derece hüzünlü. Çünkü kitabın adından da anlaşılacağı gibi, içinde yaşadığımız coğrafyanın en temel unsurlarının kopmuş bir tespihin taneleri gibi dört bir tarafa dağılıp yokolmalarının öyküsü anlatılan.

Page 1 of 4